wtorek, 15 stycznia 2013

Sernik z mlekiem skondensowanym z polewą z białej czekolady

czyli sernik na wypasie. Zdecydowanie najłatwiejszy jaki miałam okazję robić i jeden z najsmaczniejszych jakie jadłam.
Bardziej zwarty niż puszysty, ale na pewno nie ciężki. Idealnie wyważony jeśli chodzi o słodycz. Dodatkowym atutem jest to, że po upieczeniu sernik jest równy jak stół (przynajmniej u mnie;P).
Polewa z białej czekolady i prażone płatki migdałowe dopełniają smaku sernika, tworząc go jeszcze pyszniejszym niż jest sam w sobie.
Przepis ten jest dość powszechnie znany, mimo to bardzo polecam!

Sernik z mlekiem skondensowanym z polewą z białej czekolady:
  • 12 ciasteczek digestive, pokruszonych
  • 60 g masła

  • 500 g twarogu, zmielonego 3krotnie
  • 250 g serka mascarpone
  • 1 puszka słodzonego mleka skondensowanego (50 ml odlać do polewy)
  • 4 duże jajka
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 2 łyżki skrobi ziemniaczanej

  • 50 ml słodzonego mleka skondensowanego
  • 50 g białej czekolady
  • 50 g prażonych płatków migdałowych

W garnuszku rozpuszczam masło, zdejmuje z kuchenki. Do rozpuszczonego masła dodaję pokruszone ciastka, dokładnie mieszam. Obtoczonymi w maśle okruchami wykładam spód tortownicy (o śr. 24 cm) wyłożony papierem do pieczenia (boki tortownicy można posmarować masłem i wysypać kaszą manna, pominęłam ten krok), wstawiam do lodówki na ok 10 min.

W dużej misce umieszczam twaróg, serek mascarpone, mleko skondensowane, jajka, ekstrakt i mąkę, miksuję do czasu całkowitego połączenia składników (zajmuje to ok 45 sek.). Gotową masę serową wylewam na spód z ciastek.
Piekę w 180 st ok 40-45 min (w razie potrzeby wydłużam czas pieczenia). Jeśli wierzch zaczyna się rumienić, przykrywam tortownice folią aluminiową.
Upieczony sernik studzę w formie na kratce kuchennej. Przed wyjęciem sernika z formy delikatnie, ostrym cienkim nożem, oddzielam sernik od brzegów blachy.

W rondelku umieszczam mleko skondensowane i czekoladę, podgrzewam na małym płomieniu do czasu całkowitego rozpuszczenia się czekolady. Gorącą polewą polewam wystudzony sernik, posypuję płatkami migdałowymi.
Gotowy sernik wstawiam do lodówki na min 4 h.

Smacznego

11 komentarzy:

  1. oooooo! taki chcę upiec :D prezentuje się smakowicie. jeśli jeszcze jest 'najłatwiejszy', to już w ogóle...

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam, czym można zastąpić melko skondensowane ?? jest dla mnie zbyt slodkie, lub czy mozna dac polowe mleka skondensowanego a polowe kremowki ???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, slodzone mleko skondensowane mozna zastapic nieslodzonym mlekiem skondensowanym i doslodzic sernik do smaku cukrem pudrem.
      Pozdrawiam

      Usuń
  3. Dziękuję za odpowiedź, sęk w tym że mam pół puszki mleka skondensowanego i nie wiem czym dopełnić aby była w sumie cała puszka, można dolać zwykłego mleka lub kremówki??? Nastepnym razem kupię niesłodzone :-).pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wybacz, ze odp tak pozno. Mozesz dolac kremowki, mleko za bardzo rozrzedzi mase. Pozdrawiam

      Usuń
    2. Dziękuję za kolejną podpowiedź, prosze mi jeszcze powiedzieć czy sernik wyrasta?? boję się że urośnie i opadnie. Jak najlepiej piec termoobieg czy grzałka góra i doł ? pozdrawiam

      Usuń
    3. Sernik na samym mleku skondensowanym nie wyrasta, nie wiem jak bedzie w polaczeniu mleka z kremowka, ale wydaje mi sie ze nie powinien urosnac. Co do pieczenia z termoobiegiem, niestety nie wypowiem sie bo od zawsze pieke tylko i wylacznie w piekarniku gazowym, wiec najzwyczajniej w swiecie sie nie znam:)
      Pozdrawiam

      Usuń
    4. Witam,

      przepraszam, ze teraz odpisuje. Dziekuje za odpowiedz, sernik upieczony, fajny , smaczny, mnie jak zwykle wyrosl no i opadl, ale byl puszysty. Wyczuwam jednak mleko skondesowane i to mnie troche przeszkadza. Reszcie rodziny bardzo smakowal. Pozdrawiam goraco.

      Usuń
  4. Kasiu a jak poznac ze serńik jest upieczony? Bo piszesz ze w razie potrzeby wydluzyc czas? " suchy patyczek " tu raczej nie zadziala ;) help me ;) pzdr
    Aneta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sernik musi byc sciety po calosci, najpierw zetna sie boki, nastepnie srodek. Mozesz dotknac palcem, ciasto powinno byc sprzezyste i trzesc sie jak dobrze zastygnieta galaretka:) przy nie zapieczonym serniku patyczek wbity w srodek bedzie ewidentnie mokry i oklejony masa, przy upieczonym bedzie jedynie wilgotny.
      Pozdro:)

      Usuń
    2. Dziekuje Kasiu! Dopiero dzis pieke ten sernik, siedzi w piekarniku;) surowa masa pyszna byla;)

      Usuń

Serdecznie dziękuję za pozostawiony komentarz:)
Będzie mi niezwykle miło, jeśli nie pozostawisz swojego komentarza anonimowo i się podpiszesz.
Pozdrawiam i życzę smacznego dnia, Kasia S.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...